Ustawienie siodełka to najważniejsza regulacja, której musi dokonać użytkownik roweru. Regulację tę należy przeprowadzić samodzielnie po zakupie roweru. Z czasem (w miarę zmiany wzrostu, siły, doświadczenia rowerowego) ustawienie siodełka powinno się zmieniać - ustawienie wpływa na komfort i pozycję podczas jazdy oraz siłę pedałowania. Siodełko można wyregulować w trzech płaszczyznach:
Wysokość: Regulujemy poprzez wsuwanie i wysuwanie z ramy wspornika siodełko. Należy pamiętać, oby wspornik był wsunięty w ramę przynajmniej na 6,5 cm lub nie wystawał z niej poza znak maksymalnego wysunięcia.
siądź na rowerze;
postaw piętę na pedale;
ustaw korbę w ten sposób, aby pedał znalazł się w najniższej pozycji;
siodełko jest na odpowiedniej wysokości, jeśli twoja noga jest maksymalnie wyprostowana. Nie możesz jednak przechylać się na siodełku, aby dosięgnąć do pedału ani odrywać od niego pięty.
Po dokonaniu regulacji należy sprawdzić czy siodełko znajduje się w osi symetrii roweru. Na koniec mocno (20-25 Nm.)
dokręcić śrubę lub docisnąć zacisk blokujący wspornik.
Przód - tył oraz góra - dół: Te ustawienia wynikają z indywidualnych upodobań i cech budowy danego rowerzysty. Jednak niepoprawna regulacja może wywołać bóle pleców, ramion czy kolan. Im bliżej kierownicy ustawione jest siodełko i jego nos bardziej opuszczony - z tym większą siłą naciskamy na pedały, a krocze rowerzysty jest bardziej odciążone. Jednak na początek warto ustawić siodło w pozycji neutralnej - na środku, poziomo. Korekty należy wprowadzać w miarę zdobywania doświadczenia i podnoszenia umiejętności. Regulacji dokonujemy poprzez ustawienia szyn siodełka w jarzmie. Śruby jarzmo dokręcamy mocno (20-25 Nm.) W rowerach z pełną amortyzacją należy zwrócić uwagę na minimalną wysokość siodełka. Zbyt głęboko wsunięty wspornik może dolnym końcem uderzać o elementy tylnego wahacza w trakcie jego pracy. Więcej informacji na stronie.